(52) 3637365info@part-med.com
Nie próbuj robić zbyt wiele. Nie możesz pomóc wszystkim rannym natychmiast, więc zrób to w takiej kolejności:
Nie przemieszczaj ofiar, chyba że potrzebują reanimacji lub są w bezpośrednim niebezpieczestwie, np. pożaru.
Poproś świadków by zadzwonili po pomoc pod numer 999. Ten numer jest darmowy. Podaj poniższe informacje:
a. Dostęp powietrzaOtwórz drogi oddechowe; umieść dwa palce pod brodę i połóż drugą rękę na czole ofiary. W tym samym czasie podciągnij brodę i delikatnie odchyl głowę do tyłu.
b. Sztuczne oddychaniePrzez ok. 10 sekund obserwuj czy poszkodowany oddycha.
Obserwuj czy klatka piersiowa unosi się i opada. Sprawdź czy słychać oddech. Przystaw swój policzek do ust poszkodowanego i sprawdź czy czujesz ciepło jego oddechu. Jeżeli poszkodowany oddycha ułóż go w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli nie oddycha i jest to spowodowane zranieniem lub tonięciem, kontynuuj sztuczne oddychanie. Zrób dwa wdechy usta-usta.
c. Sprawdzenie krążeniaSprawdź czy ofiara ma puls. W tym celu trzymaj dwa palce na tętnicy szyjnej przez ok. 10 sekund.
1. Osoba przytomna, oddycha, puls obecny:
2. Osoba nieprzytomna, oddech obecny :
3. Nieprzytomny, brak oddechu:a) jeżeli puls jest obecny, a brak oddechu spowodowany był odniesionymi obrażeniami lub tonięciem:
b) brak pulsu spowodowany odniesionymi obrażeniami lub tonięciem:
Ostrożnie wyjmij za pomocą palca ciała obce z ust poszkodowanego. Udrożnij drogi oddechowe. Zatkaj szczelnie nos poszkodowanego. Weź głęboki oddech i przyłóż swoje usta do ust ofiary. Zacznij dmuchać, dopóki nie zauważysz, że klatka piersiowa poszkodowanego uniosła się. Odsuń usta, pozwól klatce piersiowej opaść. Sprawdzaj puls po każdych 10 wdechach. Jeżeli nie ma pulsu zastosuj masaż serca. Jeżeli poszkodowany zacznie oddychać ułóż go w pozycji bocznej ustalonej.
Masaż serca zawsze musi być połączony ze sztucznym oddychaniem.
Połóż podstawę dłoni na wysokości 1/3 mostka ( 2 palce od końca mostka ). Połóż jedną rękę na drugiej i spleć palce. Wyprostuj ręce i rozpocznij uciskanie klatki. Palce należy mieć skierowane od siebie. Klatka piersiowa powinna obniżać się o 4-5 cm. Powtarzaj uciski 30 razy z częstotliwością ok. 100 na minutę. Co 30 ucisków wykonaj 2 wdechy usta usta. Jeżeli puls jest obecny należy zaprzestać masażu serca. Sztuczne oddychanie kontynuować jeżeli konieczne.
Krwawiącą ranę należy docisnąć kompresem (ew. czystym kawałkiem materiału) lub palcami dopóki nie znajdziemy sterylnego opatrunku.
Uszkodzoną kończynę, unieś i przytrzymaj zachowując szczególną ostrożność jeżeli przypuszczasz, że kość może być złamana. Połóż poszkodowanego, aby złagodzić szok. Opatrz ranę mocno aby zmniejszyć krwawienie, ale nie aż tak mocno, aby zatrzymać krążenie krwi do palców lub stóp. Postępuj dalej zgodnie z zaleceniami dotyczącymi szoku. Zadzwoń po karetkę.
Staraj się nie ruszać poszkodowanego, chyba że może być w jakiś sposób zagrożony. Zadzwoń po karetkę. Postaraj się zapobiec jakiemukolwiek krwawieniu. Usztywnij i przytrzymaj ranną kończynę, ale nie ruszaj nią więcej niż jest to potrzebne.
Jeżeli opóźnia się transport poszkodowanego do szpitala, zabezpiecz uszkodzoną cześć ciała przymocowując ją do sztywnej deski lub drugiej nogi, używając kompresów, bandaży lub temblaka.
Uraz kręgosłupa szyjnego występuje, gdy głowa zostanie mocno szarpnięta w przód lub w tył. Mogą być uszkodzone więzadła, mięśnie lub nerwy – czasami nawet złamany kark. Są one częstsze jeżeli poszkodowany wypadł z pojazdu, lub w wypadku poszkodowanym jest motocyklista.
Objawy:
Postępuj według sekwencji reanimacyjnej. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, nie ruszaj go jeżeli nie ma bezpośredniego zagrożenia. Jeżeli jest zagrożenie możesz poruszyć poszkodowanego – uraz kręgosłupa to w takim wypadku sprawa drugorzędna. Jeżeli poszkodowany wypadł z pojazdu, zostaw go w tym miejscu, zabezpiecz go kocami lub okryciami. Jeżeli masz wątpliwości, potraktuj poszkodowanego w taki sam sposób jak by miał złamany kręgosłup dopóki nie nadjedzie profesjonalna pomoc.
Traktuj oparzenia i sparzenia dokładnie tak samo.
Duże oparzeniaNatychmiast rozpocznij chłodzenie rany, postępuj zgodnie z „sekwencją reanimacyjną.” Zadzwoń po ambulans. Ułóż poszkodowanego wygodnie. Kontynuuj polewanie rany zimną wodą przez ok. 10 minut, lub dopóki ból nie minie. Usuń biżuterię, zegarek lub odzież z miejsca poparzenia, chyba że przywarła do skóry. Okryj poparzenie czystym nie puszystym materiałem aby zapobiec infekcji. Ubranie, czysty worek foliowy lub folia kuchenna mogą służyć jako dobry opatrunek.
Małe oparzeniaTrzymaj oparzenie pod zimną wodą prze ok. 10 minut lub dopóki ból nie ustanie. Usuń biżuterię itd. i okryj oparzenie jw. Wszystkie głębokie oparzenia jakiejkolwiek wielkości wymagają natychmiastowejego leczenia szpitalnego.
Nie używaj żadnych kremów lub żeli.
Może być spowodowany ubytkiem płynów ustrojowych krążących w ciele,
co jest skutkiem wewnętrznego lub zewnętrznego krwawienia, poparzeń, biegunki lub wymiotów.
Rozpoznanie
Postępuj wg. sekwencji reanimacyjnej, zadzwoń po ambulans jeżeli jest to konieczne. Połóż poszkodowanego z nisko położoną głową. Jeżeli wymiotuje, podnieś i przytrzymaj nogi poszkodowanego.
Poluźnij obcisłe ubrania. Zabezpiecz poszkodowanego przed zimnem okrywając go dookoła kocem.
Nie używaj butli z gorącą wodą lub bezpośredniego ciepła.
Przez cały czas uspokajaj poszkodowanego.
Nie ruszaj poszkodowanego motocyklisty jeżeli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia – mogą być uszkodzenia szyi. Usuń tylko roztrzaskany kask jeśli ofiara ma trudności w oddychaniu, nie oddycha lub wymiotuje.
Do usunięcia roztrzaskanego kasku potrzebne są dwie osoby. Jedna potrzymuje głowę, druga podnosi kask. Rozepnij klamrę i odchyl kask do tyłu tak, aby broda była wolna. Następnie porusz kaskiem do przodu tak, aby odsłonić podstawę czaszki (potylicę) a następnie podciągnij kask do góry.
Jesteś na
miejscu wypadku?
Dowiedz się jak w prawidłowy i bezpieczny sposób pomóc poszkodowanym, wykorzystując do tego środki dostępne w apteczce samochodowej.
Instrukcja pierwszej pomocy